Semantik Web nedir?

John Markoff adında bir adam 2006’da “New York Times” için oldukça hararetli bir tartışmayı başlatan ve bu güne kadar devam eden bir yazı yazdı. Planın başlarında, ama kesinlikle ilk kez değil, “Web 3.0” teriminin İnternet’in bir sonraki evrimsel adımını tanımlamak için kullanılmasını önerdi; bunun, “akıllı uygulamaların” bir patlaması ile işaretleneceğini öngördü. Yolculuğa çıkmış 10 yaşındaki bir çocuk gibi görünmek istemem ama, “Daha gelmedik mi?”

Hayır, değiliz, ama sayı şemasına takılıp kalmayın — öyle yapsaydınız, ileriye doğru ilerlemeyi Web 2.6 ya da daha fazlasına sabitlemeniz gerekirdi — çünkü gerçek şu ki, evrim, herhangi bir tür, o kadar kesin veya tahmin edilebilir değil. Evrim çoğunlukla aşamalıdır, ancak paleontolog Stephen Jay Gould’un ünlü olarak gözlemlediği gibi, ara sıra hızlı değişim dönemleriyle “noktalıdır”. Eldeki durumda, şimdi bir şekilde dengelenen bir ilerlemeler telaşı vardı, ancak bir anahtar “etkinleştiren teknoloji”, hala ortaya çıkmakta olan Semantik Web’dir.

Bir isimde (veya numarada) ne var?

Açıkça, Web, ham verilere daha fazla semantik eklenmesiyle güçlendirilecek ve geliştirilecek olan bu “akıllı uygulamalardan” daha fazlasını içeren yeni bir çağa giriyor. Hâlâ yapım aşamasında olan bu evrimsel ilerleme, Web’in kendisini 3.0’a yükseltmesini gerçekten sağlıyor mu? Aslında, “Web 2.0” ne anlama geliyor? Neden kimse bilgi otoyolunun ilk yinelemesini “versiyon 1” olarak adlandırmadı? Mümkün olduğu kadar açık bir şekilde, “Web”e eklenen sürüm numaralarının gerçekte ne anlama geldiğinin makul bir açıklaması aşağıda verilmiştir:

Web 1.0: Başlangıçta (başka bir ünlü hikayenin başlangıcı gibi) AOL, Geocities ve Hotmail vardı. İlk günler salt okunur içerik, statik HTML web siteleri ve Yahoo gibi “bağlantı listeleyicilerinden” gezinmekle ilgiliydi.

Web 2.0: Teknolojiler olgunlaştıkça ve insanlar da olgunlaştıkça, kullanıcı tarafından oluşturulan içerik ve “okuma-yazma” etkileşimi sahneye çıktı. Artık insanlar sadece tüketici değildi. Sıradan (BT sektörü dışındaki) insanlar, bloglar ve Flickr, YouTube, Digg ve “sosyal ağ alanı” gibi siteler aracılığıyla enerjilerini, bilgilerini ve fikirlerini katkıda bulunmaya başladılar. Web 2.0 bir sonraki revizyon numarasına doğru ilerlerken, tüketiciler ve içerik yayıncıları arasındaki çizgi giderek bulanıklaştı.

Web 3.0: En çok duyurulan hayaller ve vizyonlarla (tercih ederseniz “planlar ve stratejiler”) tutarlı bir şekilde uygulanırsa, Web 3.0 Semantik Web olacaktır. Netlik ve kullanışlılık, verilere anlam yükleyerek, iGoogle’da kişiselleştirmeye, daha önce hiç düşünülmeyen akıllı aramalara ve bireysel tüketicilere göre tasarlanmış “davranışsal reklamlara” yol açacaktır.

Aynı veri, farklı lens

Teknolojiden anlayan demografi dışında hiçbir zaman herhangi bir kritik kitleye ulaşmamış olan “Web 2.0” terimi, en azından zamanla, istikrarlı bir tanıma sahip oldu. Özel Uygulama Programlama Arayüzlerini (API’ler), widget’ları ve hatta etiketleme gibi sosyal eylemleri kullanarak, uygulamalar arasında ve aynı zamanda insanlar arasında etkileşim ve birlikte çalışabilirlik üzerine güvenle odaklanabiliriz. “Web 2.0”, “dijital sözlük”e ilk girdiğinde, birçok kişi bunun anlamsız olduğunu düşündü ve aslında, kullanımına karşı öfkelendi ve sövdü.

Bugün, “Web 2.0”, popüler bir şekilde anlaşılmasa da, endüstri standardı bir terimdir ve tarihi, “Web 3.0″ın en azından bir kelime olarak, benimsenme konusunda iyi bir şansı olduğunu göstermektedir. Bir teknoloji, ortam, araç veya “sanal gerçekliğe” açılan kapı olarak Web 3.0, teknolojimiz ve içeriğimiz bireysel ve ortaklaşa giderek daha akıllı hale geldiği ölçüde gelişecektir. Anlamsal Web ve mikro biçimlerle verilere anlam katmak ve uygulamalara akıllı özellikler eklemek, doğal dil aramaları, anlamsal aramalar, “tavsiye aracıları”, karar verme sihirbazları vb. yoluyla insanlara daha iyi yardım anlamına gelir.

Bu bir yolculuk, bir varış noktası değil

İnsanların bir şeyleri etiketlemeyi sevmesi dışında, muhtemelen İnternet’in esasen grafik katmanının ne olduğu konusunda sürüm numaralarıyla uğraşmayacaktık. Her zaman gelişecektir, ancak buna en azından “Web 3.0” demek zorunda kalırsak, çoğu insan için “Semantik Web”den daha az kafa karıştırıcı (ve göz korkutucu) olur. Adı ne olursa olsun, nasıl çalıştığı ve nereye gittiği hakkında çok şey bilen insanlar olacak ve diğerleri de biraz bilgiden hiçbir şey bilmemeye kadar uzanacak. ‘Dedikleri gibi, her zaman böyleydi.

Web 2.0 (2.6?) ve Semantik Web’e yönelik ilk hamleler, World Wide Web’i, Web’in yeni sosyal yönü olan Gouldian “noktalı denge”nin mevcut durumuyla birlikte, bilgi paylaşımının daha işbirlikçi bir yoluna yönlendiriyor. Sosyal ağların monitörlerin, klavyelerin ve tarayıcıların çok ötesinde geniş sosyal etkileri oldu. Semantik Web, Web’i, makine-insan “anlayışı” ve gelişmiş etkileşimin nihai hedefine yaklaştırabilir. Web evrimi, herhangi bir merkezi düzenleyici otorite, plan veya son tarih olmadan devam eder, ki bu iyi bir şeydir. Hangi noktada durup “Şu anda 3.0’dayız” dersek, bu yine de yol boyunca sadece bir dönüm noktası olacak, çünkü Web evrimi noktalanmış olsun ya da olmasın sonsuza kadar bir yolculuk olacak, bir varış noktası değil.Tavsiye
Ucuz Reseller Firması=Nossting.com

Yorum yapın