Özel Bulut Barındırma

Özel bulut, bir kuruluşa sanal makineleri ve ilgili hizmetleri çalıştırmaya yönelik olanaklar sağlamak için sanallaştırma yazılımı çalıştıran, tek kiracılı, özel olarak ayrılmış bir donanım platformu olarak tanımlanır. Altyapının paylaşılmadığı göz önüne alındığında, performans ve uyumluluk garanti edilebilir ve tahsis edilen kaynakların tam kontrolü kuruluştadır. Bu, birçok sanal makinenin temel platformda aynı kaynaklar için rekabet edebileceği genel bulut çözümlerine göre önemli bir avantaj sunar.

Mevcut birçok özel bulut dağıtımı, önemli bir sürekli bakım ve personel uzmanlığı gerektiren bir kuruluşun kendi tesislerinde yerindedir. Ek olarak, sistemlerin donanım yenilemeleri maliyetli ve uygulanması zor olabilir. Bir hizmet sağlayıcı ile barındırılan özel bulut, bu nedenle, bir kuruluşun öngörülebilir bir aylık hizmet ücreti karşılığında daha yüksek hizmet düzeylerinden ve en son yönetilen bulut altyapısından yararlanmasına olanak tanıyan çekici bir çözümdür.

Tipik bir donanım platformu, 1 veya daha fazla SAN biçiminde ağdan erişilebilir disk depolama ile birlikte sanal makineleri çalıştırmak için bilgi işlem kaynakları sağlayan birkaç yüksek performanslı ana sunucu içerir. Hizmet seviyelerine ulaşıldığından ve uygulama performansının tatmin edici olduğundan emin olmak için altyapının özelliklerine dikkat edilmesi gerekir. Özellikle SAN’lar, genel sistem performansında çok önemli bir rol oynar.

İçinde özel bulut barındırma ortamda, ağ anahtarlama paylaşılabilir veya tahsis edilebilir. Paylaşılan bir ağ ortamı kullanılarak, hizmet sağlayıcının ağ altyapısı kullanılarak uygulama performansı üzerinde çok az önemli etkiyle maliyetler düşürülebilir. Uyumluluk gereksinimleri olan kuruluşlar için özel ağ anahtarları gerekli olacaktır. Hangi seçenek seçilirse seçilsin, bant genişliği kullanımı ve yük devretme yedekliliğinin ayrıntılı bir incelemesi yapılmalıdır.

Ortamın boyutuna bağlı olarak, tipik bir platform, en az 1 ana sunucunun (N+1) arızalanmasına izin vermek için yeterli ek yük sağlamalıdır. Pratikte çoğu platform, 2 ana sunucunun kullanılamamasına (N+2) dayanabilir, bu da bir ana bilgisayar arızası olması durumunda esnekliği korurken rutin sunucu bakımının bir sunucu üzerinde gerçekleştirilmesine olanak tanır. SAN’lar her zaman en az 2 denetleyiciyle yapılandırılır.

Bir servis sağlayıcı seçerken iyi bir servis seviyesi anlaşması çok önemlidir. Günün hangi saatinde olursa olsun herhangi bir soruna, hizmet sağlayıcının teslimatı gerçekleştirememesi durumunda maddi bir ceza ile sabit yanıt süreleri olduğundan emin olmanız gerekir. Bir 3. taraf referansı, genellikle bir hizmet sağlayıcının uygunluğundan kendinizi tatmin etmenin en iyi yoludur.

Özel bulut barındırmaya geçmek, günümüzün kuruluşlarına birçok avantaj sağlayarak BT departmanlarını günlük bakım ve destekten kurtarır. Doğru hizmet sağlayıcı ile özel bir bulut, iş büyümesinin ve müşteri memnuniyetinin mükemmel bir itici gücü olabilir.Tavsiye
Ucuz Reseller Firması=Nossting.com

Yorum yapın